- Daniele jako zwierzęta hodowlane, zakup

- Teren pod hodowle, kwatery do wypasu, odłownia

- Żywienie, rozród
-

Wybróbowane, smaczne i zdrowe

Gulasz z daniela

Składniki:
50 dkg mięsa bez kości,
10 dkg boczku wędzonego,
2 dkg mąki,
15 dkg cebuli (dymki lub szarotki),
2 owoce ostrej papryki,
sól,
pieprz,
papryka mielona
przyprawa do mięs do smaku.

Mięso umyć i pokrajać w kostkę. Boczek pokrajać, także w kostkę, częściowo go stopić, włożyć poprószone przyprawami i mąką mięso oraz obraną i opłukaną cebulę, zrumienić, zalać małą ilością wody i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Paprykę posiekać, dodać pod koniec duszenia i doprawić.

Podawać z kluskami i surówkami.

Smacznego

następny przepis: Pieczeń z daniela z boczniakami

Nasi Klienci pytają, my odpowiadamy:

Pyt. 1. Czy daniele to jelenie?
Odp.: Daniele należą do jeleniowatych.

Pyt. 2. Czy hodowla danieli to dochodowy interes?
Odp.: Hodowla Danieli to bardzo dobry pomysł na swój dochodowy biznes.

Pyt. 3. Czy moja hodowla danieli może liczyć na dopłaty z Unii Europejskiej?
Odp.: Tak: kredyty preferencyjne, dofinansowanie przez AR i MR z programu SAPARD, dopłaty do każdego ha ziemi.

Pyt. 4. Czy po otwarciu hodowli będę miał zapewniony zbyt cielaków?
Odp.: Współpracując z naszą hodowlą i produkując bardzo dobrą jakość materiału zarodowego, masz gwarancję i zapewniony zbyt np. cielaków w wieku sześciu miesięcy w cenie skupu od 700zł do 800zł za jedną sztukę.
Od chwili urodzenia do momentu odłowienia cielaka (tj. około sześciu miesięcy), hodowca nie ponosi żadnych kosztów utrzymania tego zwierzęcia, gdyż żyje ono z pastwiska i na mleku matki.
Czyż to nie jest dobry biznes?
Najnowocześniejsza i jedna z największych hodowli danieli w Europie

Zarodowa Hodowla Danieli
INFORMACJE praktyczne


kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie

Daniele: ŻYWIENIE

Na naszej fermie prowadzimy hodowlę ekologiczną. Karmimy daniele naturalnie wyhodowanymi warzywami, zbożem oraz sianem lub sianokiszonką. Daniele muszą mieć zapewniony również stały dostęp do wody. Do przysmaków danieli należą kasztany i żołędzie, które są porównywalne jak cukierki dla dzieci. Należy również pamiętać o umieszczeniu na kwaterach z łatwym dostępem lizawek z mikro i makro elementami. Głównym i podstawowym pożywieniem danieli jest pastwisko (od kwietnia do października), a przy łagodnych zimach cały rok. Inaczej wygląda żywienie zwierząt w okresie zimowym, gdzie koszt utrzymania waha się od 80-100zł. Wtedy jeden daniel np. łania zjada 0,5kg zboża (owies i kukurydzę), a siana około 2kg dziennie lub zamiennie sianokiszonkę. Siano jest wypełniaczem dla danieli i powinny one mieć stały do niego dostęp (nie wyliczać). Pożywienie można dodatkowo wzbogacić o podawanie marchwi, buraków, ziemniaków lub kapusty. Pamiętać trzeba, że podczas dużych mrozów należy zwiększyć podawanie zboża nawet do 50%. Przy prowadzeniu dobrej hodowli istotną rzeczą jest dodatkowe dokarmianie na pastwiskach łań w miesiącach kwiecień, maj. To daje lepszą kondycję podczas wycieleń oraz większą wagę cielaków. Daniele byki karmimy podobnie jak łanie, lecz po okresie bekowiska, kiedy to jadły śladowo, proponujemy zwiększyć dawki zboża, a siano podawać do woli (nie ograniczać).

kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie

Daniele: ROZRÓD

Jak już pisaliśmy wcześniej daniele są zwierzętami stadnymi . Łania daniela osiąga dojrzałość płciową w wieku 16 miesięcy. Dorosłe łanie danieli przebywają na kwaterach razem z cielakami oraz rocznymi osobnikami. Całe stado prowadzi łania starsza tzw. Licówka. Natomiast starsze byki danieli tworzą małe grupy i ustalają hierarchie między sobą. Byki danieli bardzo dorosłe tzw. łopatacze chodzą najczęściej samotnie szukając ciszy i spokoju. Przed bekowiskiem byki kopią swoimi przednimi badylami doły, do których oddają mocz, powtarzając to przez kilka dni. W tych właśnie dołach (rujowiskach) byki często leżą , beczą i obserwują ,a następnie gonią łanie i dochodzi do pokrycia. Kiedy nadchodzi czas bekowiska (rui) zwierzęta stają się bardziej ruchliwe, widać to w szczególności u rozrzucających gałęzie byków. Wtedy to zwierzęta łączą się w grupy. Trwa to od października do połowy grudnia, wtedy byki dobierają sobie odpowiednią grupę łań, (ile który podoła). Byki danieli w tym okresie są bardzo groźne, wydają specyficzny gardłowy głos przypominający beczenie i mogą przez cały czas bekowiska prawie nic nie jeść. Nie należy ich na siłę karmić gdyż uzupełnią one swoją wagę po bekowisku od drugiej połowy grudnia. Wtedy właśnie trzeba oddzielić byki od łań by przede wszystkim uniknąć późnych wycieleń i słabszych cieląt. Niestety nie na wszystkich fermach hodowcy tego przestrzegają, zwierzęta biegają czasami razem cały rok i nie wiadomo, co, kiedy i z kim? Do większości wcieleń dochodzi na przełomie czerwca i lipca, najczęściej rodzi się jedno młode o wadze od 2,5-5,5kg. Młode cielęta karmione są mlekiem do początku zimy. Maksymalny wiek daniela to około 18 lat życia, w którym to okresie może na świat wydać ok.15 cieląt.

kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie

OGŁOSZENIE

Noteckie Rancho skupuje cielaki żeńskie
tel. kom. 601 710 750
Wysyłka do Francji
Copyright 2006 by Notecke Rancho Hodowla Danieli
Hodowla Danieli Noteckie Rancho jest najnowocześniejszą˝ i jedną˝ z największych hodowli Danieli w Europie.
english
polska wersja
deutsch
russian