- Daniele jako zwierzęta hodowlane, zakup

- Teren pod hodowle, kwatery do wypasu, odłownia

- Żywienie, rozród

-

Wybróbowane, smaczne i zdrowe

Pieczeń z daniela z boczniakami

Składniki:
60 dkg mięsa bez kości,
8 dkg słoniny,
2 dkg mąki,
tłuszcz,
białe wytrawne wino,
25 dkg boczników,
sól, pieprz,
przyprawa myśliwska i sos woreestershire do smaku.

Mięso umyć, a po usunięciu błony naszpikować cienkimi paskami słoniny. Następnie natrzeć przyprawami, oprószyć mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, skropić winem i dusić do miękkości pod przykryciem. Grzyby oczyścić, opłukać, pokrajać w paseczki, podsmażyć i dodać do mięsa pod koniec duszenia. Miękkie mięso pokrajać w plastry w poprzek włókien i polać doprawionym sosem.

Podawać z ryżem i surówkami.

Smacznego

następny przepis: Pieczeń z daniela z boczniakami
Najnowocześniejsza i jedna z największych hodowli danieli w Europie

Zarodowa Hodowla Danieli
INFORMACJE praktyczne


Daniele jako zwierzęta hodowlane

Daniel (Dama-dama) : należy do rodziny jeleniowatych i jest zwierzęciem stadnym. Od 2002 roku zwierzęta te tzn. daniele i jelenie stały się w naszym kraju zwierzętami zaliczanymi do gospodarskich. Nie potrzeba żadnych zezwoleń, aby prowadzić hodowlę kwaterową (zagrodową), ale istnieją przepisy prawne, które regulują hodowlę fermową danieli. Istnieje Ustawa hodowlana, czyli "Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich", także "Ustawa weterynaryjna", z którymi to ustawami każdy hodowca powinien się zapoznać. Daniel jest zwierzęciem żyjącym w środowisku leśnym, wysoce odpornym na choroby i posiadającym niewielkie wymagania siedliskowe. Waga dojrzałego byka wynosi 70-130kg, a łani od 45-65kg. Okrywa daniela (suknia) charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwienia w zależności od pory roku. Polski Związek Hodowców Jeleniowatych, do którego również należymy nie zezwala na hodowanie zwierząt w nadmiernym zagęszczeniu. Minimalna powierzchnia hodowli nie może być mniejsza niż 1 ha. Optymalna ilość zwierząt to 15 sztuk na 1 ha, regulują to odpowiednie ustawy.

kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie

kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie

Daniele: ZAKUP ZWIERZĄT

Aby kupić dobry materiał hodowlany należy kierować się wieloma czynnikami. Po pierwsze należy dobrze poznać fermę, z której mamy zamiar zakupić zwierzęta. Sprawdzić jak została zrobiona, w jakich warunkach żyją daniele i skąd pochodzą, a także zapewnić sobie możliwość wyboru danych zwierząt. Należy również pamiętać, że bezpiecznego zakupu dokonuje się w okresie od połowy grudnia do połowy marca, kiedy to istnieje już możliwość zakupu zacielonych łań (po bekowisku), a także cieląt, które zostały odłączone od matek. Bardzo ważną sprawą jest zakup zwierząt młodych i oswojonych. Górna granica wiekowa zwierząt do hodowli nie powinna przekraczać 8 lat. Daniele jedzące nam z ręki, z którymi obcujemy, na co dzień są oswojone i respektują siatki, a to umożliwia nam hodowcom prostą i przyjemną hodowlę. Zwierzęta takie powinny stanowić główną część stada gdyż ich zachowania są naśladowane przez resztę mniej oswojonych zwierząt. Posiadając daniele oswojone unikamy problemów w niszczeniu ogrodzenia, a przede wszystkim strat w zwierzętach (pamiętajmy, że z natury są to zwierzęta dzikie).

kliknij aby powiększyć zdjęcie kliknij aby powiększyć zdjęcie

OGŁOSZENIE

Noteckie Rancho skupuje cielaki żeńskie
tel. kom. 601 710 750
Wysyłka do Francji
Copyright 2006 by Notecke Rancho Hodowla Danieli
Hodowla Danieli Noteckie Rancho jest najnowocześniejszą˝ i jedną˝ z największych hodowli Danieli w Europie.
english
polska wersja
deutsch
russian